LASTİK BALANS AYARI İŞLEMLERİ

Balans ayarı yapılmamış lastikler, sarsıntıya yol açarak sürücünün yorulması ve lastiklerde düzensiz ve erken aşınmanın yanı sıra, aracınızın süspansiyonunda gereksiz aşınmaya neden olacaktır. Balans ayarının, lastikleriniz ilk kez takıldığında veya bir tamir sonrasında yeniden monte edilirken yapılması gerekir. Lastik balans ayarı, ilk sarsıntı veya titreme belirtisinde kontrol edilmelidir.

BİR LASTİĞİ JANTA KENDİM TAKABİLİR MİYİM?

Lastiklerinizi kendi kendinize takmayı asla denemeyin. Lastik montajı, doğru ekipman ve tecrübeye sahip insanların işidir. Lastiğinizi kendi kendinize değiştirmeye kalkarsanız, kendinizi ciddi bir şekilde yaralama riski alırsınız ve lastik ve jantınıza da zarar verebilirsiniz. 

LASTİKLERİMİN ROTASYONUNU NASIL YAPMALIYIM?

Düzenli ve doğru rotasyon, bir aracın lastiklerinin daha eşit düzeyde aşınmasına yardımcı olur. Dört mevsim lastiklerinin rotasyonu, “modifiye X” şeklinde, yani yalnızca çeker aksa takılan lastikler, aracın diğer tarafına çapraz şekilde takılacak şekilde yapılmalıdır. Burada, geri kalan iki lastik, çeker akstan çıkarılıp, aracın aynı tarafında kalacak şekilde serbest dönen aksa takılır. Bu rotasyon yöntemi, dört lastiğin de daha eşit ve tek tip sırt aşınmasına maruz kalmasına yardımcı olur. Bu durumun tek istisnası, Aquatred II veya Eagle serisi yüksek performans lastiklerimiz gibi “yönlü” sırt tasarımına sahip lastiklerin kullanımıdır. Bu lastikler, aracın aynı tarafında kalmalı ve yerleri, ileri ve geri doğru değiştirilmelidir. Dört çeker özellikte bir araca sahipseniz, her iki lastik çiftini de, yeni aks konumlarına çapraz şekilde değiştirmenizi tavsiye ederiz. Lastik rotasyonunu, en az 10,000 kilometrede bir yapmanızı tavsiye ederiz. Dört çeker araçlar, 6,000 kilometrede bir gibi daha kısa aralıklara rotasyona ihtiyaç duyabilir. Araç üreticinizin rotasyon konusundaki tavsiyeleri için araç kullanım kılavuzunuza bakınız. Herhangi bir rotasyon süresi belirtilmemişse, lastiklerinizin rotasyonunu 9,000 ila 11,000 kilometre arasında yapmalısınız. İlk rotasyon en önemli olanıdır. Lastiklerin rotasyonu yapıldığında, lastik hava basınçlarının araç üreticisinin tavsiyelerine göre ayarlanması gerekir. Düzensiz lastik aşınması, yanlış mekanik düzen ayarı veya mekanik sorunlardan da kaynaklanabilir. Birçok Ustaoto Lastik bayisi, uzman bir şekilde sorun tespiti ve tamir yapabilir.

MEKANİK DÜZEN AYARI NEDİR?

Bir aracın süspansiyon ve direksiyon parçalarının tamamının sağlam durumda olması ve lastik ve tekerlek düzeneklerinin doğru bir şekilde çalışıyor olması, o aracın mekanik düzen ayarının doğru bir şekilde yapılmış olduğu anlamına gelir. Doğru mekanik düzen ayarı, eşit sırt aşınması ve istikrarlı yönlendirme için gereklidir. Düzensiz ön veya arka lastik aşınması, aracınızın sürüş veya yönlendirme tepkilerinde değişiklikler olması (yani bir yana çekmesi) yanlış mekanik düzen ayarının göstergesi olabilir. Bugün birçok araç, mekanik düzen ayarının yapılmasını sağlayan süspansiyonlarla donatılmıştır. Aracınıza, gördüğünüz belirtilere bağlı olarak “ön-arka” mekanik düzen ayarı veya “dört tekerlek” mekanik düzen ayarı yapılması gerekebilir. Aracınızın lastik kilometre ömrü, performans ve konforu için yapacağınız masraf, mekanik düzen ayarını yaptırmanız için yapacağınız makul harcamadan daha fazla olabilir. Usta Oto Lastik bayileri, uzman mekanik düzen ayarı ve süspansiyon servisi olanağı sunacaktır.

BİR TİTREŞİM HİSSEDERSEM NE YAPMALIYIM?

Titreşim, aracınızda dikkate alınması gereken bir sorun olduğunun göstergesidir. Bu titreşimin olası nedenini belirlemeye ve bu sorunu gidermeye yardımcı olmak için lastikler, direksiyon sistemi ve süspansiyon sisteminin kontrol edilmesi gerekir. Titreşimlerin ihmal edilmesi, lastik ve süspansiyonunda çok fazla aşınmaya neden olabilir. Usta Oto Lastik bayileri, uzman sorun tespiti ve tamir olanağı sunacaktır.

Lastiklere neden balans ayarı yapılmalıdır ?

Lastiklerin balans ayarının doğru bir şekilde yapılması, sürüş konforu ve lastik ömrünün uzun olması bakımından önemlidir. Balans ayarı yapılmayan lastikler, sürücünün yorulması, erken lastik aşınması ve aracınızın süspansiyonunda gereksiz aşınmayla sonuçlanan titreşimlere yol açabilir. Lastikler, tekerleğe ilk kez takıldıklarında veya tamirden sonra yeniden monte edildiklerinde balans ayarları yapılmalıdır. İlk titreşim veya “sarsıntı” durumunda, lastik balans ayarının yeniden yapılması gerekir. Titreşim, yanlış mekanik düzen ayarı veya mekanik sorunlardan da kaynaklanabilir. Birçok Usta Oto Lastik bayisi, uzman bir şekilde sorun tespiti ve tamir yapabilir.

HANGİ ARAÇLARA LASTİK BALANSI YAPILIR?

Bünyemiz tüm araç gruplarına uygun profesyonel lastik balansı makinaları bulunmaktadır. Çorlu’da ve çevre köylerde bulunan (Önerler Köyü, Türkücü Köyü, Seymen Köyü, Yakuplu Köyü, Şahpaz Köyü, Değirmenköy) müşterilerimize 1991’den bugüne hizmet vermekteyiz.

  • Binek araç lastik balansı
  • 4×4 arazi aracı lastik balansı
  • SUV araçlar için lastik balansı
  • Hafif Ticari lastik balansı
  • Minibüs – Kamyonet lastik balansı
  • Otobüs – Kamyon lastik balansı
  • Tır dorse lastiği balansı

Usta Oto Lastik uzman çalışan kadrosu size yol tutuşunda en yüksek performansı sağlıyacak lastik balansını gerçekleştirir.

Tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Usta Oto Lastik (Gümüştaş Rot Balans) İletişim Numarası : 0543 440 6410

Usta Oto Lastik bir Gümüştaş Rot Balans bayisidir.

Gümüştaş Rot Balans bir Gümüştaş Lastik kuruluşudur.