Jant

Jant, araçlarda bulunan aks sistemine bağlı olan bölümdeki lastiğe takılan ve araçların hareket etmesini sağlayan önemli kısımlarından biridir. Aracın hareket etme durumu için önemli parçalarından biridir. Jantların modellerinin her markaya göre birden çok seçenekleri bulunmaktadır.

Jant Seçimi

Jant seçimi yaparken araçlarda birçok özellikleri göz önüne alarak karar vermeliyiz.

Konfor: Jant ölçüsü artarak büyürse konforda bir o kadar azalma olur.

Performans: Büyük jantlar küçük jantlara göre daha ağır olduğundan aracın gücünü düşürür. Motorun gücü jantlar ile yere aktarıldığından ağır olan metali döndürmeye çalışırken çok fazla güç harcar. Elbette bura durumda motorun gücü de önemli. Motoru güçlü olan araçta çok hafif jant kullanılırsa aracınız mutlaka patinaj yapar. Motor gücü düşük olan araç modellerimde hafif jant kullanmalısınız ki motor zorlanmasın ve gücü düşmesin.

Viraj hakimiyeti: Büyük jantın genişliği ile viraj hakimiyeti artar.

Güvenlik: Geniş jantlı araç lastikleri, pürüzlü zeminlerde aracın nereye yöneleceği konusunda direksiyon sisteminin kararsız olmasına neden olabilir. Bunu özellikle yüksek hızdaki fren tutuşu yaptığınızda hissedersiniz. Adeta onda direksiyona yapışma gereği duyarsınız.

Yakıt tüketimi: Jant ne kadar ağır yapıda olursa tekerlekleri döndürmek için o kadar güç, yapılarak çok fazla yakıt harcanır.

Kullanım şekli: Arabanızı çok fazla dur, kalk yapmayacağınız yollarda kullanıyorsanız büyük jantı modelini tercih edebilirsiniz. Ama sıkışık olan trafikte, şehir içinde ve düzgün olmayan yollarda araba sürüyorsanız büyük jantlar konfor ve yakıt tüketimi açısından sizi zorlayabilir.

Çelik Jant

Çelik jant sanılan durumun aksine genelde araç alındığında tr olan jantlardır. Görüntü olarak gösterişli yapısı olmaması, pas oluşumu, sağlamlığı ve dayanıklılığı nedeniyle tercih edilebiliyor. Hafif olan metal jantlara göre, çelik jantlar kaldırım taşlarından olan geçişleri, zararsız bir halde atlatabilir. Teneke jantlar da ise böyle bir durumda jantta hasarlar meydana gelebilir. Çelik jantlar, teneke olan jantlara göre fren sisteminin daha kötü şekilde soğuma özelliği vardır. Bu teknikteki özel jant tasarımlarını kullanım ve güvenlik detaylarını şirketimizden birinci sınıf kalitede sağlayabilirsiniz.

Teneke Jant

Teneke jant üretimine göre otomobil sektöründe çokça kullanılan bir türüdür. Bazı araçlarda gelişim gösteren aksesuarlar arasında, teneke jant, kullanımı yerini almıştır. Birçok kişi için, teneke jantlar, sadece görsel olarak bir güzellik veya tasarımın bir parçası diye düşünülmektedir. Fakat durum böyle olunca aksesuar olarak araçlar için en tercih edilen parçadır. Üreticiler de bu tarzın farkına vararak, birçok otomobil alıcılarına bu alanda geniş bir seçenek sunmaktadır. Jant fiyatları, farklı çeşitlere göre, ayrıca ödenmesi gerekli olup, uygun veya paha bir değerde olabilir.

Teneke jant incelenecek bir nesneden daha fazlasıdır. Üretici firmalar, jant ağırlığını en az seviyeye indirmek ve sağlamlığının arttırmak için büyük bir çaba sarf ediyorlar. Ağır olmayan bu teneke jantlar, çelik jantlara göre daha az yay malzemesini içerir. Teneke jantlar kullanımda genelde yoğun ağırlığa göre,yüksek ve yan vuruş sağlamıştır. Bazı durumlarda ise bu tarz bir özellik tehlikeli titremelere sebep olur. Otomobil üreticileri de bu tarz riske giremediği için, dönüş, ağırlık ve sağlamlık ölçütleri iyi ayarlaması gerekir. Araçların sistemsel yapılarından ayrılmayan bir bütün olan bu jant sistemlerine şirketimiz bünyesinde en sorunsuzca sizlere sunulmaktadır. Araçlarınızın marka ve modeline göre birçok jant çeşidini firmalarımızdan temin edebilirsiniz. Teknik detaylar için 7/24 sınırsız hizmet desteğimizi ve uzman kadromuzu görmek için sizleri merkezimizde güler yüzlü hizmet anlayışıyla karşılıyoruz.