Aquaplanning | Suda Kızaklama Nedir?

Aquaplanning | Suda Kızaklama

Islak zeminde lastik üzerindeki su kanalları, lastiğin temas tabanındaki suyu yeterli seviyede tahliye edemediğinde ortaya çıkan kayma sorunudur. Bu durum ani kaymalara ve sürüş hâkimiyetinin kaybolmasına yol açabilmektedir. Özellikle kış lastikleri tercih edilirken, ıslak zemin performansı öncelikli olarak dikkate alınmalıdır.

Suda kızaklama ne zaman oluşur?

Suda kızaklamanın oluşmasında en büyük sebep, asfalt zemin üzerinde zaman içerisinde oluşan çukur ve eğimli alanların, su ile dolması ve suyun bu alanlarda birikintiler oluşturmasıdır. Bu su birikintileri üzerinden geçerken araç lastiklerinin, zemin ile teması kesilir ve kızaklama problemi ortaya çıkar. Özellikle yüksek süratlerda yaşanan bu problem, direksiyon hakimiyetinin azalmasına yol açarak birçok kazalara sebep olmaktadır. Bu nedenle suda kızaklama durumunda sürücülerin panik yapmadan, kontrollü şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Suda kızaklama nasıl anlaşılır?

  • Direksiyonun aşırı yumuşaması
  • Motor devrinin aşırı yükselmesi
  • Lastikler dönerken, aracın tabanına vuran su sesi

Suda kızaklamanın en belirgin etkileridir.

Suda kızaklama anında sürücüler nasıl hareket etmeli?

Aniden sürüş hakimiyetinde kayıp yaşanması, aracının suda kızaklama durumunda olduğunu anlamakta olan sürücüler kesinlikle fren yapmamalıdır. Bunun yerine debriyaja basmalı ve direksiyon yönlendirme simidini, hareket yönünde tutmaya çalışmalıdır.

Aracın lastikleri tekrar yol zemini ile temas etmeye başladığında, olabilecek kazalardan korunmak için aracın hareket yönü ile, lastiklerin yönünün aynı olması son derece önemlidir. Eğer hareket yönü ile lastik yönleri farklı olursa, bu durum aracın aniden diğer tarafa doğru savrularak, sürüş kontrolünün kaybedilmesine sebep olmaktadır.

Farklı sürüş modu kullanan sürücüler, suda kızaklama durumunda sürüş modunu değiştirmemeli ve direksiyon hakimiyetine konsantre olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir