Akü

Elektrik enerjisinin kimyasal enerji şeklinde depo eden, ihtiyaç halinde bu enerjiyi elektrik enerjisi olarak ileten cihaza akü adı verilir.

 

Akünün çalışabilmesi marş sistemi içi gerekli olan elektrik akımı vermek ve araç motor çalışmadığı anlarda kullanıcıya ait alıcıyı akım gücüne ileterek ve motor çalıştığı anda elektrik voltaj dengelenmesi görevini yapmak ve bu şekilde artmış olan devir sisteminde alternatör bağının ürettiği voltajının artmasına neden olan alıcı sistemlerinin zarar görmesi ve yanma şeklindeki arıza oluşumunu engeller.

 

Aracımın Orjinal Aküsünü Ne Zaman Değiştirmeyelim?

 

Akü, aracın marş motorunun çalışmasını sağlayan sistemdir. Motor devrinin yüksek ve elektrik sarfiyatının az olduğu zamanlarda elektrik enerjisini kimyasal enerjiye depo eder. Elektriğe ihtiyaç duyulan anlarda elektrikli alıcılarını besler. Araçların motordaki elektrik sisteminde oluşan akım ve gerilim şiddetini dengeler. Motor çalışmaz haldeyken, elektriğe talep duyulduğunda bunu alıcılara akım gönderir. Araç aküsünün giderek zarar görmesi durumunda, akünün araca zarar vermesi önlemek için zamanında değişim yapılması gereklidir.

 

Akün bittiği zaman aracı çalıştırmak için anahtarı kontağa kısmına sokup çevirdiğiniz anda eğer arabada herhangi bir çalışma durumu yoksa, akünüz bitmiş ve boşalmış demektir. Veya kontağı çevirdiğinizde zaman araçtan tık şekilde bir ses kulağınıza geliyorsa akünüz de sorun olma durumu oldukça yüksektir. Bu tarz durumlarda akünün değişim zamanının geldiğine bir işarettir. Aracı çalışmaya zorlamadan mutlaka akü değişimini yapmanız gerekir. Akünün değişim zamanın birçok kontrol şekli vardır.

 

Gözle kontrol

Akünün kutup başları giderek incelenir ve darbe bükülme anında araştırılır.

Akünün kutusu ya da kapağı incelenir. Erime izlerini, ezikleri, çatlaklar gibi detaylar mutlaka araştırılır.

Eleman toz kapakları da giderek incelenir. Kapakların düzgün bir şekilde kapanıp kapanmadığı araştırılır. Akünün elektrolit denilen seviyesi detaylı şekilde kontrol edilir.

Kaçak kontrolü

Bir voltmetre ya da 12 voltluk seri lamba yardımıyla bataryanın üzerinde kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yoğunluk kontrolü

Elektrolit yoğunluğuna bağlı olarak bataryanın şarj durumu gitgide incelenir. Aslında bataryanın deşarj olduğu durumu da kontrol edilmelidir.

Kapasite kontrolü

Akünün araç üstündeki tüm alıcıları besleyecek miktarı yani akımı verip vermediği kontrol edilmelidir.

Araç üstündeki yükleme kontrolü aracın marş motoru çalıştırıldığı zaman akü voltajını kontrol edilmelidir. Kontrol işleminde anında aracın motoru asla çalıştırılmaz, sadece marş yapılacak konumdaki kontroller gerçekleştirilir. Tüm bu tetkik ve kontroller yapıldıktan sonra olumsuz çıkan her kontrolü düzeltmek için akü değiştirilir. Ayrıca akü değişimi, aracın modeline ve akünün markasına, kullanım ömrünü belirleyen akünün kalitesine göre değişir. Tüm bu detaylandırılan kontroller sırasında su eksiltmedi, şarj tutmaması, kapasite azlığı, kaçak gibi sorunlar varsa akü mutlaka değiştirilir.

 

Aracın anahtarını kontağa takıp çevirdiğiniz andan eğer arabada herhangi bir çalışma durumu yoksa veya sürekli çeşitli nedenlerle sizi yarı yolda bırakıyor ise akü değişimi olması şarttır. Normal şartlarda altında bir aracın aküsünün en az 3 sene bir sorun verse yâda vermese kesinlikle değiştirilmesi gereklidir.

 

Sıfır Akü Fiyatları

Aracın en önemli olan sistemi için doğru ve kaliteli akü kullanımı çok çok önemli bir konudur.  Bu nedenle aracınızda arızanın oluşmaması ve sizi yarı yolda bırakmaması için firmalarımızdan sıfır akü temini edebilirsiniz.

 

Akü Yol Yardımı

Aracınız da yolda seyahat halindeyken oluşan herhangi bir akü arızası durumda şirket olarak müşterilerimize güvenli yol yardımı sağlıyoruz. Akü arızası nedeniyle yolda kalan araç sürücülerine akü firması olarak doğru hizmet kalitesi ile çözüm sunan tek akü yol yardım şirketiyiz.